Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Hlošina strieborná (Elaeagnus commutata Berh. ex Rydb.)

Rod: Hlošina (Elaeagnus) | Čeľaď: hlošinovité (Elaeagnaceae)

Pôvod:

Jej domovom je Severná Amerika, kde sa vyskytuje v oblasti od južnej Aljašky až po Quebec, na juh jej areál zasahuje do Dakoty, Wyomingu a Utahu, v Európe bola predstavená v roku 1813.

Opis:

Až 4 m vysoký strom, ktorý niekedy rastie ako ker. Kôra sivohnedá, výhonky s hnedými šupinami. Listy sú vajcovité až podlhovasté, s tupo špicatým hrotom a širokou klinovitou základňou, kožovité, so striebristými šupinami na oboch stranách a hnedými šupinami na dolných žilách. Kvety silno a sladko voňajúce. zvonka strieborné, zvnútra žlté, kvitne od mája do júla. Plody široké, elipsoidné, striebristé, so žltou sladkou dužinou. dozrievajú v septembri až októbri.

Nároky:

V domovine rastie na piesčitých alebo štrkových pôdach, často pozdĺž riek alebo na lesných okrajoch. Je to rastlina s veľmi malými kultivačnými požiadavkami, zdravá, odolná voči mrazu (toleruje teploty až do -45 ° C), Znáša sucho a horúci letný vzduch. Odolná voči soľným posypom.

Využitie:

Dekoratívna vďaka striebristému lístiu, vhodná na živé ploty a skupinovú výsadbu, u nás je ojedinele pestovaná v parkoch a vysádzaná pozdĺž ciest a diaľnic, odporúčaná je i na spevnenie svahov a násypov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust