Pôvod:
Areál druhu sa tiahne himalájskym oblúkom od Afganistanu a severnej Indie cez Bhután a južný Tibet až do provincie S'-čchuan na juhovýchode Číne, odkiaľ ďalej pokračuje centrálnymi oblasťami východnej Číny až k Pekingu a do severočínskej provincie Liao-ning, zasahuje tiež na Taiwan, Kórejský polostrov a do Japonska. Bola zavlečená do Severnej Ameriky, kde sa objavuje predovšetkým na severozápade USA. Pestuje sa tiež v európskych záhradách a parkoch.
Opis:
Pichľavý, až 4 m vysoký strom alebo ker. Kôra starších stromov je sivá. Žltohnedé vetvy so striebristými šupinatými chĺpkami. Listy sú elipsovité alebo podlhovasto eliptické, s tupým alebo krátkym hrotom, kožovité, z oboch strán striebristé, na spodnej strane hnedo šupinaté. Kvety voňavé, žltobiele, rúrkovité, usporiadané do strapcov, kvitne v máji, júni. Plody sú šťavnaté, sladké a kyslé, veľmi chutné, okrúhle alebo vajcovité, zrelé červenkasté, dozrievajú v septembri až októbri.
Nároky:
Vyskytuje sa v húštinách a riedkych lesoch, od nížin až po pohoria, v Himalájach až do 3 000 m n. m. Je to rastlina s nízkymi kultivačnými požiadavkami, väčšinou rastie bez problémov v priemernej, dobre priepustnej záhradnej pôde na plnom slnku až v polotieni. Mrazuvzdorný druh (do -29 ° C) odolný voči znečisteniu.
Využitie:
V minulosti slúžila na rôzne účely vrátane vetrolamov, kontroly erózie, skrášľovania diaľnic, biotopov divočiny a ako potrava pre voľne žijúce zvieratá. Invázne vlastnosti tohto kríka však prevažujú nad jeho ornamentálnymi vlastnosťami. Nákup, predaj alebo kultivácia tohto kríka v niektorých oblastiach je nezákonná. V oblastiach, kde sa nepovažuje za inváznu, sa dá použiť ako efektívna rastlina na pozadí, ako clona alebo neformálny živý plot.