Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Vresovec mäsový f. Rosea (Erica carnea L. ´Rosea´)

Rod: Vresovec (Erica) | Čeľaď: vresovcovité (Ericaceae)

Pôvod:

Druh Erica carnea je pôvodom z Európy, je rozšírený v Alpách, od južných oblastí strednej Európy až po stredné Nemecko a východné Rakúsko, stredné Taliansku a Macedónsko. Na pôvodných lokalitách v SR je zákonom chránený. Do kultúry bol zavedený v roku 1763. Prvé výsadby týchto rastlín sa objavili v Anglicku, neskôr sa v Holandsku a Belgicku začali vytvárať vresové záhrady.

Opis:

Vždyzelený zakrpatený krík vysoký 15-20 cm s tenkými vetvičkami a svetlo hnedou kôrou. Vetvičky sú rovnomerne olistené čiarkovitými listami. Kvetenstvo (vrcholový strapec) je tvorené z početných ružových kvetov. Tie rozkvitajú na preslnených miestach veľmi skoro (január - marec), niekedy ešte zapadnuté v snehu.

Nároky:

Najlepšie sa pestuje v piesočnatých, kyslých, stredne vlhkých, dobre priepustných hlinách obohatených rašelinou. Vyhýbajte sa ťažkým hlinitým pôdam. Na rozdiel od väčšiny vresovísk tento druh toleruje mierne zásadité pôdy. Najlepšie kvitne na plnom slnku, ale rastliny všeobecne oceňujú časť popoludňajšieho tieňa v horúcich letách. Aby sa dosiahol dobrý odtok pôdy, vresoviská sa niekedy vysádzajú do vyvýšených záhonov. Ak je potrebný rez, musí sa vykonať ihneď po odkvitnutí. Má rád chladné letné podnebie.

Využitie:

Slúži ako pôdny kryt a celoročná atrakcia v skalkách i na zjazdovkách, je neoddeliteľnou súčasťou vresových záhrad.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust