Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Bršlen krídlatý (Euonymus alatus /Thunb./Sieb.)

Rod: Bršlen (Euonymus) | Čeľaď: bršlencovité (Celastraceae)

Pôvod:      

Východoázijský druh, vyskytuje sa v Japonsku, na ruskom ostrove Sachalin, v Kórei a vo veľkej časti východnej Číny, kde na západ zasahuje až do provincií Kan-su a S'-čchuan. Široko rozšírený druh, v mieste svojho pôvodného výskytu však nie príliš hojný, skôr je ho vidieť ako okrasný ker v záhradách Starého i Nového sveta. Pestuje sa tiež v Európe a Severnej Amerike, miestami aj splaňuje, v americkom Novom Anglicku sa dokonca šíri invázne.

Opis:

Je to 1,5 - 2 m vysoký ker. Vetvy sú hranaté, viac alebo menej okrídlené, nové výhonky hnedasté. Listy vajcovité alebo podlhovasté, niekedy takmer kosoštvorcové so špičatým hrotom a klinovitým dnom, z oboch strán holé, jemne zúbkované. Kvetenstvo s 3 belavými kvetmi, kvitne v máji až júni. Plody- kapsuly sú štvordielne, často len s 1-2 puzdrami, vyzreté jasne červené, dozrievajú v septembri až októbri.

Nároky:

Rastie v lesoch a lesných okrajoch, v krovinatej vegetácii, v pásme od morského pobrežia až do nadmorskej výšky okolo 2700 m. Ľahko pestovateľný v priemernej, strednej vlhkosti, dobre priepustnej pôde na plnom slnku alebo čiastočnom tieni. Toleruje takmer plný tieň, ale zvyčajne na úkor zníženej kvality jesennej farby. Jedná sa o prispôsobivý ker, ktorý toleruje širokú škálu pôd okrem mokrých a slabo odvodnených. Rastliny oceňujú stálu vlhkosť, najmä keď sú pestované na plných slnečných miestach.

Využitie:

Tento ker vytvára vynikajúcu jesennú farbu. Vhodný ako hranica kríkov, clona alebo živý plot.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust