Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Bršlen európsky (Euonymus europaeus L.)

Rod: Bršlen (Euonymus) | Čeľaď: bršlencovité (Celastraceae)

Pôvod:      

Areál rozšírenia zahŕňa prakticky celú Európu - na západ po Španielsko, na sever po južné Švédsko, na juh po Taliansko a Grécko, na východ až po Kaukaz a Malú Áziu. U nás sa vyskytuje dosť hojne od nížin až do pahorkatín.

Opis:

Opadavý ker, 2-7 m vysoký. Vetvy v mladosti zelené a oblé, staršie okrúhlo štvorhranné, neskôr s korkovými lištami a tmavou kôrou. Listy väčšinou podlhovasto vajcovité až podlhovasto kopijovité, zašpicatené, na okraji drobno pílkovité. Kvety žltozelené, kvitne od mája do júna. Plodom je tupo štvorhranná kapsula (ľudovo nazývaná "biskupská čiapočka"), ružová až karmínová, semená sú hnedé, obklopené oranžovým mieškom.

Nároky:

Rastie v listnatých lesoch, lesných okrajoch a krovinách. Ľahko pestovateľný v priemernej, strednej vlhkosti, dobre priepustnej pôde na plnom slnku alebo čiastočnom tieni. Toleruje takmer plný tieň, ale zvyčajne na úkor zníženej kvality jesennej farby. Jedná sa o prispôsobivý ker, ktorý toleruje širokú škálu pôd okrem mokrých a slabo odvodnených. Uprednostňuje zásadité pôdy. Rastliny oceňujú stálu a rovnomernú vlhkosť, najmä keď sú pestované na slnečných miestach.

Využitie:

Drevo sa využíva v rezbárstve. Zo semien sa získava olej. Je jedovatý. Hojne sa pestuje ako kríkový porast, v živých plotoch i solitérne.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust