Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Bršlen nízky (Euonymus nanus M.Bieb.)

Rod: Bršlen (Euonymus) | Čeľaď: bršlencovité (Celastraceae)

Pôvod:      

Pomerne rozsiahly areál sa tiahne na východ od východného Rumunska cez Moldavsko, južnú Ukrajinu a Krym. Hlavná časť leží v Ázii, kde sa vyskytuje od tureckej Anatólie po zakaukazské republiky aj ruskú časť Kaukazu, ďalej od Turkménska po Tadžikistan, Kirgizsko a Kazachstan, na východ zasahuje do Mongolska a Číny, kde rastie ešte v provincii Šan-si.

Opis:

Opadavý krík, dorastá do výšky 0,5-1 (-2) m. Vetvičky sú poliehavé až plazivé, koreňujúce, hranaté, šedozelené, letorasty zelenavé. Listy sú striedavé alebo praslenovité, takmer sediace, čiarkovité až čiarkovito kopijovité, tenko kožovité, na báze zúžené alebo až plytko srdcovité, celookrajové alebo nadrobno oddialenie pílkovité a podvinuté, na vrchole tupo špicaté. Kvetenstvo sú chudobné dvojramenné vrcholíky, často sa vyvíja iba stredový kvet, korunné lístky sú zelenkavé, červenkasté alebo hnedasté. Plodom je štvorhranne obráteno vajcovitá dužinatá kapsula, za čerstva ružovkastá alebo červenavá, po vyschnutí žltohnedá až červenohnedá, semená sú vajcovité, tmavo hnedé, obalené oranžovým mieškom.

Nároky:

Rastie v rôznych typoch opadavých lesných porastov a krovín, aj na miestach v zime a na jar zaplavovaných, tiež na vápencoch, dolomitoch a hadcoch. V kultúre je nenáročný, znáša aj polotieň.

Využitie:

Okrasná drevina; dosť často sa pestuje v odrode var. turkestanicus, ktorá je vyššia, vzpriamenejšia.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust