Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Buk veľkolistý (Fagus grandifolia Ehrh.)

Rod: Buk (Fagus) | Čeľaď: bukovité (Fagaceae)

Pôvod:

Pôvodne sa vyskytuje vo východnej USA a juhovýchodnej Kanade.

Opis:

Strom vysoký 20-35 m, s koreňovými výbežkami, borka svetlo šedá, hladká, púčiky hnedé, lesklé. Listy vajcovito podlhovasté, vajcovité až obráteno vajcovité, zašpicatené, hrubo pílkovité, báza klinovitá až takmer špicatá, zvrchu tmavo zelené až modrozelené, na rube svetlo zelené a roztrúsene hodvábne chlpaté. Na jeseň sa lístie sfarbí do zlato bronzova. Žltkasto zelené kvety kvitnú v apríli až máji, samčie kvety v poklesnutých, dlho stonkových, guľovitých strapcoch a samičie kvety v krátkych klasoch. Plodom je nažka, bukové orechy dozrievajú na jeseň a sú jedlé.

Nároky:

V pôvodnom areáli tvorí bohaté listnaté alebo zmiešané lesy, najmä na chladnejších svahoch, v nadmorských výškach 0 - 1 000 (2 000) m. Niekedy vytvára čisté lesy, ale často rastie s inými druhmi mierneho pásma. Vo voľnej prírode buky často čerpajú živiny z plytkých koreňov húštiny alebo kolónie. Na juhu jeho areálu sa tiež nachádza na okraji potokov a močiarov. Najlepšie sa pestuje v hlbokých, bohatých, vlhkých, ale dobre priepustných pôdach na plnom slnku až do polotieňa. Netoleruje mokré, zle odvodnené pôdy. Je ťažké ho presadiť a nie vždy dobre rastie v mestskom prostredí.

Využitie:

Drevo sa používa na nábytok, podlahy, rukoväte nástrojov, debny, dýhy atď. Je zvlášť vhodné ako nádoba na potraviny, pretože neprenáša chuť ani zápach. Je vynikajúcim palivom, ktoré dobre horí a vydáva veľa tepla. Vyrába sa z neho uhlie vynikajúcej kvality. Je to veľký strom pre veľký priestor, vhodný ako tieňový strom na veľké trávniky a do parkov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust