Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jedľa Wilmorinova (Abies x vilmorinii Mast.)

Rod: Jedľa (Abies) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Bola vypestovaná vo Francúzsku okolo roku  1868. Je to kríženec Abies cephalonica a Abies pinsapo. Tento druh jedle ako prvý popísal anglický botanik a lekár Maxwell Tylden Masters, ktorý má autorskú skratku „Mast“, ako aj v Arboréte v Mlyňanoch dreviny, ktoré ako prvý popísal a zaradil. Medzi nimi aj tento druh.

Opis:

Rastie ako stálo zelený strom so širokou kužeľovitou korunou. V dospelosti dosahuje výšku 20 – 30 m s priemerom koruny 10 – 20 m. Vetvy sú šedé, v mladosti hrdzavohnedé, hladké. Ihlice sa podobajú A. pinsapo, sú ale dlhšie, pružnejšie, menej pravidelne usporiadané, sčasti dvojrade, dlhé 2 - 3cm, široké 2 mm. Ich  horná strana tmavozelená, na spodnej strane sú tri striebristé pruhy.

Nároky:

V mladosti žiada pritienenie, tiež v dospelosti uprednostňuje aspoň mierny tieň, má rada živnejšie, vlhkejšie pôdy, je niekedy odporúčaná ako náhrada za menej otužilú jedli kórejskú, aj ona však môže v našich podmienkach namŕzať. Vyžaduje teplejšie, pokiaľ možno slnečné polohy, prípadne ľahký polotieň, v oblastiach so strednými ročnými minimálnymi teplotami potrebuje, najmä v mladosti, zimný kryt. Do mrazových kotlín je nevhodná, inak je ale uspokojivo mrazuvzdorná. U nás potrebuje stanovište mierne suché, rastliny sú vápnomilné.

Využitie:

Zaujímavá ako solitér, uplatní sa v blízkosti ciest, urastenejšie kultivary možno kombinovať so žltými azalkami či orlíčkami, zakrpatené typy s vankúšovitými trvalkami. Množíme výsevom, rezkujú sa najmä zakrpatené kultivary.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust