Pôvod:
Pôvodne obýva Malú Áziu, Kaukaz, Irán a juhovýchodnú Európu.
Opis:
Strom dorastajúci až 45 m výšky, zvyčajne však len 25-35 metrov. Borka je svetlo šedá, u dospelých stromov výrazne brázditá, letorasty sú chlpaté. Listy sú striedavé, eliptické až obráteno kopijovité, celookrajové, zvlnené, len vzácne zubaté, najširšie nad polovicou. Kvety sa objavujú skoro po olistení, samčie kvety v stopkatých zväzočkoch, samičie v červenkastých čiaškach. V nich sú dve nažky dozrievajúce 5-6 mesiacov po opelení.
Nároky:
V pôvodnom areáli tvorí horské lesy od 500 do 2100 m n. m. Najnižšie sa vyskytuje v Bulharsku, vďaka mikroklímy v pohorí Strandža sa objavuje v pásme od 200 do 300 m n. m. Typické sú pre neho lesy s rododendronom pontickým (Rhododendron ponticum). Fagus orientalis je mrazuvzdorný strom, ktorý v pokojnom stave znáša teploty až okolo -25 ° C. Najlepšie rastie na slnečnom stanovišti, aj keď mladé stromy tiež dobre znášajú tieň, prežijú niekoľko rokov v hlbokom lesnom tieni a potom dokážu v prípade otvorenia pomerne rýchlo dorásť. Darí sa mu na ľahkej alebo strednej ťažkej i na kriedovej pôde, ale zle sa prispôsobuje ťažkým mokrým pôdam.
Využitie:
Veľmi kvalitné drevo, ktoré sa široko používa na rôzne účely vrátane ohýbaných prác, vesiel, podrážok na topánky, drobných predmetov pre domáce použitie, lyžičiek, podnosov atď. Používa sa tiež pri stavbe lodí (kýly) a konštrukcii vozíka (lúče kolies atď.). Z bukových žrdí sa vyrábajú nádoby na olej. Drevo je tiež vynikajúcim palivom, ktoré dobre horí a vydáva veľa tepla. Vo výsadbách sa objavuje skôr zriedkavo, údajne je náchylnejší na jesenné mrazy ako buk lesný.