Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

buk lesný (Fagus sylvatica 'Zlatia')

Rod: Buk (Fagus) | Čeľaď: bukovité (Fagaceae)

Pôvod:      

Pôvodný druh je rozšírený prakticky po celej Európe, má významné zastúpenie  v lesných porastoch. V strednej Európe je to dôležitý strom prirodzených lesných spoločenstiev - v nižších polohách je súčasťou listnatých lesov, vo vyšších polohách vytvára zmiešané lesy s prímesou jedle a smreka; u nás vystupuje až do nadmorskej výšky 900 - 1100 m. Odroda Zlatia je pravdepodobne prechodným genotypom medzi F. sylvatica a F. orientalis

Opis:

Je to stredne až pomaly rastúci strom, koruna pravidelná, široko rozložitá.  Listy sú vajcovité, oválne, veľké 6-9 cm, na jar sú jasno žlté, v lete sa sfarbujú do svetlo zelena. Na jeseň sa farba mení na sýto žltú až zlatobronzovú. Plodom je trojboká nažka - bukvice. Vo veku  25 rokov dosahuje výšku 4-6 m, v 50 rokoch dosahuje výšku 8-10 m. Odroda sa rozmnožuje len vrúbľovaním semenáčov pôvodného druhu.

Nároky:

Uprednostňuje skôr otvorené a slnné stanovište s dostatkom vlahy, neznáša ťažké ílovité pôdy. Buk dobre reaguje na rez a tvarovanie. Tvar koruny môžeme po výsadbe podporiť výchovným rezom v prvých rokoch skracovaním nevhodne rastúcich výhonkov. Zlatolisté odrody sú citlivejšie na letný úpal, preto pre výsadbu je vhodné  polotienne stanovište chránené pred letným slnkom.

Využitie:

Používa sa na vytvorenie oddeľujúcich stien, ale pekne vynikne aj ako markantný solitér rastúci v krajine. Vyzerá mimoriadne atraktívny, ak ho sadíme pred tmavým pozadím.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust