Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

buk lesný (Fagus sylvatica 'Asplenifolia')

Rod: Buk (Fagus) | Čeľaď: bukovité (Fagaceae)

Pôvod:

Forma buka bola vypestovaná v škôlke Loddige v Anglicku v roku 1804.

Opis:

Ako väčšina bukov aj tento rastie pomaly a už od spodných poschodí vetiev tvorí hustý, vyšší ker. V našich podmienkach sa uvádza výška 8-10 metrov, ale väčšinou býva oveľa nižší. Koruna je spočiatku pyramídová, neskôr sa rozrastá do šírky. Borka je hodvábne šedej farby. Je to úzkolistá forma buka s ozdobne vykrajovanými listami, približne 5-10 cm dlhými sýto zelenej farby, lesklého vzhľadu, na jeseň menia farbu na zlatožltú. Aj keď sú kvety nepatrné, vytvára aj typické bukvice, ktoré vidíte u buka obyčajného.

Nároky: 

Vyžaduje svetlo, prípadne mierne zatienenie. Pôdy mu vyhovujú hlinité, dostatočne živné, hlboké, trvalo vlhké, ale dobre odvodnené. V spevnených plochách nerastie dobre, vhodné sú aj pôdy vápenaté, veľmi citlivo reaguje na posypovú soľ. Úplne mrazuvzdorný do -34 ° C.

Využitie:

Atraktívny strom strednej výšky do stredných a veľkých záhrad buď ako solitér, prípadne v skupinách viacerých stromov. Pretože koreňový systém je veľmi plytký, neodporúča sa pod korunu tohto stromu vysádzať ďalšie rastliny.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust