Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

buk lesný (Fagus sylvatica 'Pendula')

Rod: Buk (Fagus) | Čeľaď: bukovité (Fagaceae)

Pôvod:

Drevina strednej a severnej Európy. Táto forma buka bola vyšľachtená v Anglicku okolo roku 1836. Názov variety pochádza z latinského slova, ktorý znamená "visieť nadol".

Opis:

Pomerne pomaly rastúci opadavý strom a jeden z najkvalitnejších dostupných solitérnych stromov. Môže narásť do výšky a šírky 10-20m. Táto nádherná, pôvabne previsnutá forma je veľmi zvláštnou a pozoruhodnou rastlinou s previsnutými konármi, ktoré siahajú až po zem, s krivoľako stúpajúcim kmeňom. Má jedinečný kupolovitý tvar, hladkú sivú kôru a zúbkované, oválne listy dlhé 5-10 cm. Listy sú lesklo-zelené a na jeseň menia farbu na žltkasto-červenohnedú a zlato-bronzovú.

Nároky:

Previsnutý buk je dlhožijúci strom schopný rásť na väčšine pôd, od kyslých po vápenaté, pričom zlyháva iba na ťažkých íloch. Uprednostňuje však dobre priepustné hlinité, piesčité alebo ílovité pôdy a kyslým až mierne zásaditým pH (6,8 - 7,7). Vyžaduje si polohu aspoň v polotieni a pravidelné zavlažovanie. Veľké stromy znesú aj občasné sucho. Neznáša soľ, preto ho môže zabiť soľ používaná na rozmrazovanie ciest. Je však odolný voči škodcom.

Využitie:

Uplatní sa ako dominanta vo veľkých záhradách a parkoch.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust