Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

buk lesný (Fagus sylvatica 'Purpurea Nana')

Rod: Buk (Fagus) | Čeľaď: bukovité (Fagaceae)

Pôvod:

Túto formu buka vypestoval Jo Bomer v Zunderte v Holandsku.

Opis:

V Európe je veľký trend smerom k drobnejším drevinám, aby si ich mohli užiť aj majitelia malých pozemkov a záhradiek. Tento zakrpatený buk je jedným z nich. Zatiaľ najvyššiu záznam o svojej výške pochádza z arboréta v Yorkshire, kde dosiahol za 32 rokov výšku 4–5 m. Listy sú tmavo vínové až červeno čierne, vyrastajú v hustých zväzkoch pozdĺž vetvičiek, ktoré sú tiež červeno čierne.

Nároky: 

Znáša takmer akúkoľvek pôdu, vrátane vápenatej. Najlepšie vyfarbenie budú mať rastliny umiestnené na plnom slnku. Plne mrazuvzdorný do -34 ° C.

Využitie:

Vďaka veľmi pomalému a hustému rastu sa využíva pre bonsaje. Už malý stromček je veľmi pekne olistený a bude dobre vyzerať napríklad ako nápadne sfarbený klenot medzi zakrpatenými ihličnanmi, kde ho možno po niekoľkých rokoch tvarovať strihom. Vynikne aj ako samostatne stojaci solitér a vždy urobíte dobre, keď v blízkosti budú rastliny sfarbené svetlou alebo sýto zelenou farbou. Strihanie nie je nutné a ak budete tvarovať, je dobré to urobiť ešte pred prúdením miazgy - ku koncu zimy.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust