Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

všehojovec štetinatý (Acanthopanax senticosus (Rupr. et Maxim.) Harms.)

Rod: Všehojovec (Acanthopanax) | Čeľaď: aralkovité (Araliaceae)

Pôvod:

Prirodzené porasty sú na Sibíri v Prímorskom a Chabarovskom kraji, Amurskej oblasti a na južnom Sachaline.

Opis:

Nazývaný tiež ako Sibírsky ženšen alebo čertov koreň,  je 1,5 – 3 m až 6m vysoký ker. Má bohato vyvinutý koreňový systém až 30 m, ale sú tenké okolo 1,5 cm. Nadzemné vetvy sú ostnaté, listy dlho stopkaté a päťčlenné, lístky podlhovasté alebo eliptické, na okrajoch dvojito zubaté s klinovitou bázou a ostro špicatým vrcholom. Kvety sú jednopohlavné aj obojpohlavné, svetlo fialovej alebo žltkastej farby, vyrastajú na dlhých stopkách vo vrcholových guľovitých okolíkoch. Plodom je päťsemenná suchá bobuľa podlhovasto vajcového tvaru, obsahujúce žltkasté semená s nedokonale vyvinutým zárodkom.

Nároky:

V našich klimatických podmienkach rastie bez problémov, vyžaduje však humóznu pôdu, dostatok vody a svetla. Mladé rastlinky neznášajú priamy slnečný úpal, vyžadujú zatienenie.

Využitie:

Hlavnou drogou je koreň. Má tonifikačné účinky a imunostimulačné účinky na organizmus, udáva sa, že vyššie ako je tomu u ženšenu. Slúži na liečbu cukrovky, znižuje krvný cukor a cholesterol. Pôsobí preventívne proti vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárnych chorôb. Zmierňuje príznaky ožarovania a celkovo zlepšuje stav onkologických pacientov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust