Pôvod:
Druh vznikol krížením čínskych zlatoviek Forsythia suspensa (zlatovka previsnutá) a Forsythia viridissima (zlatovka zelená). V kultúre bola zlatovka prostredná prvýkrát zaznamenaná pred rokom 1885 v botanickej záhrade Göttingen v Nemecku, aj keď rovnaký hybrid vytvoril zámerne Meehan v Amerike už pred rokom 1868, ale nie je známe, či z neho vyrastali rastliny.
Opis:
Je to ker, rastie vzpriamene a dosahuje výšku tri až štyri metre. Letorasty olivovo žlté, dreň v uzloch plná, medzi uzlami aspoň sčasti prerušovaná, zriedkavejšie sú konáre aj duté. Kvitne pred rašením listov na jar bohatými zlatými kvetmi v strapcoch po 2 až 3, v závislosti od odrody od marca do mája, kvetné puky sa tvoria iba na minuloročných konároch. Oválne pretiahnuté listy vyrastajú po odkvitnutí. Na jeseň listy žltnú, málokedy sa nájde aj vínovo červená jesenná farba. Plody sú malé hnedé tobolky.
Nároky:
Ľahko sa pestuje na voľných, stredne vlhkých a dobre priepustných pôdach na plnom slnku až čiastočnom tieni. Nemá rada príliš suchú a vápnitú pôdu. Najlepšie kvitne na plnom slnku, avšak nemusí vždy dobre kvitnúť kvôli drsným zimným teplotám alebo zamrznutiu neotvorených kvetov v neskorej zime. Znáša pomerne chudobné a hlinité pôdy. Akonáhle zakorení, vytvorí sa mierna tolerancia voči suchu. K vývoju neupraveného rastu často dochádza, ak sa kríky pravidelne nezrezávajú bezprostredne po jarnom odkvitnutí (orezávanie vykonané po polovici júla odstráni kvetné puky pre nasledujúcu jar). Kroviny majú dobrú znášanlivosť s mestským prostredím.
Využitie:
Všeobecne pestovaný druh, najpopulárnejší a najrozšírenejší "zlatý dážď", dnes ponúkaný v celej rade kultivarov. Hojne pestovaný na slnečných oblastiach v parkoch, záhradách i na sídliskách. Osvedčí sa ako živý plot alebo hraničný ker, a to aj na brehoch alebo svahoch.