Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Fotergila Gardenova (Fothergilla gardenii L.)

Rod: Fotergila (Fothergilla) | Čeľaď: hamamelovité (Hamamelidaceae)

Pôvod:

Pochádza z juhovýchodnej USA (pobreže severnej Kalifornie, južnej Karolíny, Georgie, Alabamy, Floridy), známa ako trpasličia alebo pobrežná fotergila, pomenovaná podľa Alexandra Gardena (1730-1791), škótskeho lekára a zberateľa rastlín, ktorý ako prvý objavil, popísal a predstavil Fothergilla gardenii v Anglicku v roku 1765.

Opis:

Je to opadavý ker 50-90 (-200) cm vysoký, často výbežkovitý a rovnako široký ako vysoký, vetvičky tenké, slabé a odstávajúce, s bielymi hviezdovitými chlpmi. Listy oválne, eliptické, elipticky podlhovasté až vajcovité (podobné jelši), nad stredom s hrubými a nerovnakými zubami, zvrchu zelené či modrozelené, spodok listov chlpatý, zelený alebo belavý, na jeseň sú listy premenlivo vyfarbené od žltej cez oranžovú až po červenú. Kvety sú biele a rastú v cylindrických, koncových klasoch, vonné, kvitne v marci až máji. Plody sú hnedé stĺpcovité tobolky, rastúce iba v malom počte.

Nároky:

Obýva piesočnaté borovicové lesy, močiare a rašeliniská, pobrežné pláne v nadmorských výškach 0-180 m. Najlepšie sa pestuje na vlhkých, kyslých, organicky bohatých a dobre priepustných pôdach (najlepšie v piesčitých hlinách, vyhýbajte sa ťažkým pôdam) na plnom slnku až čiastočnom tieni. Najlepšie kvitne na plnom slnku, ale rastliny oceňujú popoludňajší tieň v horúcom a suchom letnom podnebí. Je mrazuvzdorná do -18 ° C, preto mladé rastliny by mali byť zakryté.

Využitie:

Je možné ju pestovať aj skupinovo alebo hromadne a to v chatových záhradách, otvorených lesných oblastiach i v skalkách, ako okraj kríkov alebo malý živý plot.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust