Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jaseň úzkolistý f. Raywood (Fraxinus angustifolia Vahl.'Raywood')

Rod: Jaseň (Fraxinus) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

Bol vyšľachtený v južnej Austrálii okolo roku 1910 a bol pestovaný v budove zvanej „Raywood“. Vo Veľkej Británii bol predstavený až v roku 1928.

Opis:

Má robustný vzpriamený habitus, kmeň rovný, až do špičky koruny priebežný, výška 15 – 20 m. Koruna je v mladosti skôr oválna, až s vekom mierne rozložitá až zaguľatená, vetvenie je vcelku husté, aj keď každý jedinec sprvu vyzerá inak. Rýchlosť rastu sa líši od podmienok, ale väčšinou prirastá rýchlo a pre väčšiu hustotu koruny ho možno v mladosti strihať (na konci zimy). Má nepárno-perovité listy, ktoré majú užšie jednotlivé lístky, sú lesklé a celý list môže mať až 25 cm na dĺžku. V lete sú tmavo zelené a na jeseň naberajú dych berúce odtiene prevažne karmínovo červenej až tmavo červenohnedej sa zlatožltými prechodmi. Potrebujú teplé leto a dlhú jeseň bez náhlych skorých mrazíkov, aby stihol vyfarbiť do sýtych farieb. V ideálnych podmienkach vydrží krásne vyfarbený po celkom dlhú dobu niekoľkých týždňov. Táto odroda netvorí semená.

Nároky:

Znáša takmer akýkoľvek typ pôdy vrátane ťažkej a ílovitej. Hoci sa má za to, že jaseň znesie aj podmáčanie, pri výsadbe nových stromov sa vyhnite podmáčanej lokalite. Pre dobré jesenné vyfarbenie pestujte na plnom slnku a v kyslejšej zemi (pridajte rašelinu). Plne mrazuvzdorný do min. -27 ° C, toleruje používanie posypových solí.

Využitie:

Vhodný do stromoradia a parkov. Do spevnených plôch v uliciach vhodný iba za predpokladu, že má dostatok vody, lepšie je vysadiť ho do trávnatých pásov alebo trávnatých plôch, korene môžu poškodzovať podpovrchové konštrukcie.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust