Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jaseň Bungeov (Fraxinus bungeana DC.)

Rod: Jaseň (Fraxinus) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

Pochádza zo severnej Číny, prvýkrát ho zhromaždil ruský zberateľ rastlín Alexander von Bunge v roku 1831, predstavený bol v roku 1881 v Arnold Arboretum v USA.

Opis:

Krovitý alebo stromovitý vzrast, pomerne husto stavaný polguľovitý rozložitý typ, výška 2-5 m. Letorasty jemne chlpaté, zimné púčiky takmer čierne. Listy 5-15 cm dlhé, s 5-7 lístkami, ktoré sú vajcovito okrúhle až vajcovité, pílkovité, lysé, na jeseň získavajú atraktívnu červenú farbu. Kvety sú biele a vo veľkých, koncových, širokých latách, kvitne v máji. Plody úzko podlhovasté, na konci zaoblené až vykrojené krídlové orechy.

Nároky:

Jeho biotopom sú suché piesčité pôdy, skalné štrbiny v nadmorských výškach do 1 500 m. Uprednostňuje hlbokú hlinitú, na živiny bohatú pôdu, ale uspeje aj na exponovaných lokalitách a tiež v alkalických pôdach. Je schopný znášať teploty až do -25 ° C, keď je úplne v pokoji, znáša aj znečistenie ovzdušia.

Využitie:

Je to veľmi okrasná drevina kvôli svojmu sýtožltému sfarbeniu, hodí sa do malých záhrad. Jeho kôra sa používa vo farmácii.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust