Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

jaseň štíhly (Fraxinus excelsior L.)

Rod: Jaseň (Fraxinus) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

Európa okrem Škótska, severnej Škandinávie a južnej časti Pyrenejského polostrova. Na Slovensku rastie do výšky 970 m n. m.

Opis:

Strom dorastajúci do výšky až 40 m. Koruna je najprv úzka, neskôr vajcovito guľovitá. Kôra je svetlo zelenkastosivá, borka sivohnedá až tmavosivá. Listy sú nepárnoperovité, zložené zo 4 – 7 párov lístkov premenlivého tvaru. vajcovité až široko vajcovité. Kvitne v apríli pred rozvitím listov. Kvety sú obojpohlavné. Vyrastajú z bočných púčikov, sú zoskupené do bohatých prevísajúcich metlín. Plod je jednokrídla nažka. Semeno je úzko čiarkovité, matné, tmavohnedé. Dozrieva v októbri.

Nároky:

Polotieňomilná drevina náročná na pôdnu vlhkosť a živiny v pôde.Jaseň obyčajný je v dospelosti svetlomilná drevina. Rastie na rozličných geologických podkladoch, avšak podmienkou je ich dostatočná živnosť. Dáva prednosť pôdam obohateným dusíkom, neznáša zasolené pôdy a nerastie na zrašelinených podkladoch. Je citlivý na klimatické výkyvy, škodia mu silné mrazy.

Využitie:

Drevo je veľmi kvalitné, pevné, pružné, húževnaté.Slúži na výrobu nábytku, dýh, parkiet, hudobných nástrojov, športového náradia, tiež v letectve. Veľmi cenené je drevo s vlnitými letokruhmi a prstencové drevo. V minulosti kôra jaseňa poskytovala triesla a iné produkty používané v ľudovom lekárstve (náhradka chinínu), tiež z listov a semien sa extrahovali cenné suroviny.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust