Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jaseň štíhly f. Globosa (Fraxinus excelsior L. 'Globosa')

Rod: Jaseň (Fraxinus) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

Bol objavený vo Francúzsku v roku 1805.

Opis:

Malý strom s guľovitou korunou, husto rozvetvený, výška 4 – 6 m. Okrúhla silueta holých konárov na vrchu štíhleho kmeňa a čierne spiace púčiky z neho robia aj v zime atraktívny záhradný prvok. Listy dlhé 10 – 15 cm, spravidla tvorené 11 dosť oddialenými lístkami, ktoré zvyčajne opadávajú na jeseň zelené, no niekedy sa predtým najprv sfarbia na atraktívne žlté. Kvety sú usporiadané v previsnutých metlinách, nenápadné, obojpohlavné alebo samčie s nevyvinutou bliznou, vetrom opelivé. Plodom je plochá okrídlená nažka.

Nároky:

Vyžaduje slnečnú alebo polotienistú polohu, pre rozvoj koruny treba priestor. Nenáročný na pôdu, lepšie rastie na úrodných a vlhkých miestach. Rastie však aj na ílovitých, hlinitých, piesočnatých kyslých aj alkalických pôdach a znáša aj málo priepustné pôdy nízkej kvality. Je odolný voči znečisteniu, má vysokú odolnosť voči suchu a soli.

Využitie:

Odporúča sa hlavne na výsadbu ulíc a námestí, ale je tiež zaujímavý ako samostatný dekoratívny prvok v malej záhrade. Do spevnených plôch je menej vhodný, korene môžu narušovať podzemné konštrukcie.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust