Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jaseň štíhly f. Diversifolia Pendula (Fraxinus excelsior L. 'Diversifolia Pendula')

Rod: Jaseň (Fraxinus) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

Táto odroda bola vyvinutá a prvýkrát distribuovaná škôlkou Späth v Nemecku v roku 1898.

Opis:

Je to jedna z najkrajších odrôd jaseňa štíhleho s krásnym tvarom koruny. Nie je to veľký strom, zvyčajne len pár metrov vysoký, ale dosť široký. Vyznačuje sa hustou dáždnikovou korunou s nepravidelnou štruktúrou, ktorej vetvy visia v elegantných oblúkoch po zem. Listy sú tiež rôzne, najmä preto, že sú jednotlivé. Majú oválny tvar, dosť pretiahnutý a na okrajoch nepravidelne zúbkovaný. Sú počas celej sezóny tmavozelené a na jeseň nemenia svoju farbu. Kvitne v apríli žltozelenými kvetmi, plodí len veľmi málo.

Nároky:

Je to veľmi tolerantná odroda, nenáročná. Postačuje mu priemerná, mierne vlhká záhradná pôda (hlinitá, piesčitá alebo vápenatá) a slnečné alebo polotienisté stanovisko. Je odolný voči mrazu až do -32 ° C a je odolný i voči rozmrazovacej soli.

Využitie:

Vďaka svojmu veľmi pôsobivému a jedinečnému vzhľadu sa táto odroda odporúča do prírodovedných záhrad, ako aj na výsadbu okolo rybníkov a väčších jazierok. Môže sa z neho tiež vytvoriť veľmi malebný prírodný altánok. Vyzerá lepšie, keď rastie individuálne.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust