Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jaseň oregonský (Fraxinus latifolia Benth.)

Rod: Jaseň (Fraxinus) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

Je pôvodom zo západnej Severnej Ameriky - Britská Kolumbia, Washington, Oregon, Kalifornia. Objavil ho Douglas v roku 1825.

Opis:

Dorastá do výšky 25 m. Vetvy sú v mladosti hnedočervené, ochlpené, drsné a nadrobno bradavičnaté. Listy sú zložené z 5 - 9 lístkov, lístky sú vajcovité až podlhovasté, špicaté, môžu byť nadrobno riedko zubaté, tmavozelené, v mladosti mierne ochlpené, spodná strana svetlejšia, ochlpenejšia. Rodí jasne žltkasto zelené kvety v apríli a máji, stromy sú dvojdomé, opeľovanie sa uskutočňuje vetrom. Plody sú nažky s eliptickými až kopijovitými krídlami zasahujúcimi až takmer k báze semenného puzdra.

Nároky:

Stromy uprednostňujú čiastočne zatienené miesto na čerstvej až vlhkej pôde. Substrát by mala byť piesočnato-hlinitá alebo pieskovito-hlinitá pôda s pH medzi 4,8 a 7. Potrebuje pre dobrý rast hĺbku pôdy najmenej 61 centimetrov. Je dobre prispôsobený rozmočenej pôde kvôli svojej mierne plytkej, ale širokej koreňovej sústave. Toto tiež umožňuje, aby strom mimoriadne dobre odolával veterným búrkam. Znáša teploty až do -23 ° C a potrebuje obdobie bez mrazu najmenej 26 týždňov.

Využitie:

Drevo z oregonského jaseňa sa pre výrobky z tvrdého dreva (rukoväte nástrojov a športové potreby) zriedka používa kvôli svojej obmedzenej dostupnosti a distribúcii. Bežne sa používa ako okrasný alebo tieňový strom kvôli rýchlemu rastu, symetrickému tvaru a odolnosti. Je tiež známe, že sa používa ako vetrolam a pri obnove brehov vďaka širokému koreňovému systému a rýchlemu rastu.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust