Pôvod:
Veľmi premenlivý druh, pestuje sa od roku 1783. Americké jasene prenikli na naše územie až v prvej polovici 19. Storočia. Prvýkrát pestované v Kráľovskej obore v Prahe. Rastie na vlhkých a živných pôdach so slabo kyslým až neutrálnym pH, preferuje slnné stanovište. Na území Slovenska sa vyskytuje iba ako pestovaný druh.
Opis:
Dvojdomý strom, až 25 m vysoký, kmeň máva v priemere len 50 cm, s plytkou rozbrázdenou hnedastou borkou. Letorasty väčšinou v dospelosti s hrdzavými púčiky. Listové jazvy sú úzke, polmesiacovitého. Listy sú zložené 25-30 cm dlhé, 3-4 párove, stopky zloženého listu sú úzko krídlové, lístky 6-15 cm dlhé a 2-4 cm široké, ostro pílkovité, obojstranne zelené.. Na jeseň sa listy sfarbujú do jasno žltej farby, počas leta sú zjavne lesklejšie než listy nášho domáceho jaseňa. Kvety sú jednopohlavné, bezkorunné, vyrastajú z postranných púčikov, kvitnú až po vypučaní listov. Nažky sú v obryse úzko kopijovité, oblé, dlhé 2,5-6 cm, široké 6-9 mm, s vytrvalým kalichom, semenné puzdro je vretenovité kužeľovité, krídlo siaha asi do 1/2 semenného puzdra.
Nároky:
Rastie v nivách riek alebo aj na miernych južných svahoch, pionierska drevina rýchlo osídľujúca brehy riek . Je to drevina rýchlo rastúca, ktorá vyžaduje teplejšie podnebie a dostatok vlahy.
Využitie:
Často vysádzaný v parkoch a záhradách pre okrasu, miestami aj v lesných porastoch.. V Severnej Amerike je tento druh vysádzaný v mestách do stromoradia, pretože dobre znáša mestské prostredie a je odolný voči chorobám. Je vyšľachtených niekoľko kultivarov. V Severnej Amerike je jeho drevo využívané na výrobu gitár. Drevo má zaujímavú kresbu a je ľahší ako iné druhy jaseňa. Pre svoju tvrdosť je ďalej používané pre výrobu nástrojov, bejzbalových pálok, pádiel, snežníc.