Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jaseň červený var. lanceolata (Fraxinus pensylvanica Marshall., var. lanceolata (Borkh.) Sarg.)

Rod: Jaseň (Fraxinus) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

V slovenskej botanickej literatúre, napr. DOSTÁL & ČERVENKA (1991) sa uvádza ako samostatný druh pôvodom zo severnej Ameriky, a to jaseň zelený (Fraxinus lanceolata), odlišujúci sa od Fraxinus pennsylvanica holými konárikmi a listovými stopkami. Fraxinus pennsylvanica by ich mal mať husto páperisté. Americká odborná literatúra však tento druh uvádzala len na úrovni variety, ako Fraxinus pennsylvanica var. lanceolata, pričom od roku 1953 sa už ani na tejto úrovni oproti Fraxinus pennsylvanica zvlášť nerozlišuje (HARLOW 1979). U nás sa vyskytuje ako invázny druh.

Opis:

Strom dorastajúci do výšky 30-50 m. Konáre hrubé, svetlo zelené, lysé. Olistenie husté, tmavo zelené, listy 22 cm dlhé so štíhlymi, kopijovitými, zašpicatenými lístkami. Kvety kvitnú pred rašením listov, kužeľovité súkvetia vyrastajú na spodku minuloročných konárikov. Sú jednopohlavné, samčie kvety majú mierne laločnatý zvonkovitý kalich, samičie kvety sú dlhé, rovné, purpurové a bez lístkov. Plody sú nažky, ktorých krídla sú kopijovité alebo dlhé oválne,

Nároky:

Prirodzene sa vyskytuje na riečnych nivách, v lesoch, na brehoch riek a jazier i na mokradiach. Dobre rastie na vlhkých, úrodných, piesčitých až hlinitých neutrálnych pôdach. Vyhovuje mu slnko i polotieň, znáša mestské prostredie.

Využitie:

Okrasná drevina v Amerike hojne využívaná, slúži najmä ako tieňový strom, jeho drevo sa používa na výrobu dreveného náradia a športových potrieb.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust