Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jaseň zobákolistý (Fraxinus rhynchophylla /Hance/ A.E.Murray)

Rod: Jaseň (Fraxinus) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

Jeho domovom je Ázia: východné Rusko, Čína, Kórea a Japonsko. V kultúre od roku 1892.

Opis:

Vyšší strom, v domovine má výšku až 18-25 m, kôra svetlo hnedá, hnedasto sivá alebo tmavosivá, konáre rozložité, vetvičky hladké s drobnými svetlými lenticelami, letorasty lysé, žltkasté. Listy podlhovasté alebo vajcovité až široko vajcovité, široko kopijovité, krátko zašpicatené až zaoblené, hrubo vrúbkované či zriedkavo celookrajové, koncový lístok 4-15 cm dlhý, postranné trochu kratšie, hrubo pílkovité, zvrchu lysé, naspodku na strednom rebre trochu chlpaté. Kvety v metlinách či strapcoch na koncoch olistených výhonov, kvitne v júni. Plody sú nažky s kopijovitým krídlom.

Nároky:

Rastie v zmiešaných, ale väčšinou listnatých lesoch, okrajoch lesov, úrodných údoliach riek a južných svahoch. Vyskytuje sa tiež v horách až do výšky 1 500 m n. m. Je to druh, ktorý ako jedno z prvých osídľuje požiarom poškodené a spálené plochy. Je teplomilný, neznáša silné chladné počasie. Slnná drevina, ale môže rásť v čiastočnom tieni.

Využitie:

Kvôli obmedzenej distribúcii nemá tento druh žiadnu zvláštnu priemyselnú hodnotu. Kôra a listy sa používajú v medicíne na extrakciu so silným baktericídnym účinkom. Slúži aj ako okrasná drevina, koruna tohto jaseňa sa rozširuje a je jemná, veľmi krásna, čo robí tento druh nevyhnutným pre terénne úpravy.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust