Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Gledíčia trojtŕňová f. Inermis (Gleditsia triacanthos L. 'Inermis')

Rod: Gledíčia (Gleditsia) | Čeľaď: bôbovité (Fabaceae)

Pôvod:

Druh gledíčia trojtŕňová je pôvodom zo Severnej Ameriky: Ontario až Michigan, Georgia a Texas. Forma Inermis je beztŕňová odroda, ktorá vznikla v Severnej Amerike v roku 1789 ako prirodzená variácia druhu.

Opis:

Je to stredne vysoký listnatý strom, dosahuje výšku 10-20 m. Korunu má riedku, vzdušnú, rozložitú, letorasty len v mladosti chlpaté, je celý beztŕňový alebo s ojedinelými slabými a jednoduchými tŕňmi. Listy sú perovito zložené s kopijovitými drobnými lístkami, na jeseň zlatožlté, dlhé 20-25 cm, sú veľmi atraktívne, pripomínajú list paprade. Kvitne v júni, má nenápadné, drobné jahňady zelenej farby. Plody - struky sú 20-45 cm dlhé, ploché, skrútené, žltozelené, neskôr sa stávajú červenohnedými.

Nároky: 

Obľubuje ľahšie, suchšie aj vlhšie pôdy na plne oslnenom stanovišti, vhodná aj do spevnených plôch, ale korene môžu poškodzovať podpovrchové konštrukcie, pri dlhšom prísušku môžu opadávať listy. Je teplomilná ale aj mrazu odolná (do -34 ° C), znáša znečistené ovzdušie aj zasolenie pôdy, nie je dobré ju vysádzať na nechránené stanovište, hrozí lámanie konárov.

Využitie:

Pestovaný druh, ktorý občas splanieva, vhodný ako solitér i do skupinových výsadieb.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust