Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Beztŕňovec dvojdomý (Gymnocladus dioicus /L./K.Koch)

Rod: Beztŕňovec (Gymnocladus) | Čeľaď: bôbovité (Fabaceae)

Pôvod:

Severná Amerika, východná polovica kontinentu - jeho areál sa tiahne od Pensylvánie na východe až po východný Kansas na západe, na juhu zasahuje do Oklahomy a južného predhoria Appalačského pohoria, na severe preniká až do juhovýchodnej Kanady. V Európe je pestovaný od roku 1748.

Opis:

Strom 15-30 m vysoký. Ľahko tvorí koreňové výmladky. Kmeň valcovitý, borka sa vzápätí vrstvovito odlupuje. Koruna riedka, metlovitá, zložená z riedkych, hrubých a krivolakých konárov. Hrubé, parožiu podobné vetvy sú určite aj dobrým rozpoznávacím znakom tohto druhu v neolistenom stave (tento charakteristický znak sa premieta aj do oficiálneho nemeckého názvu stromu-Geweihbaum - parohatý strom). Listy sú dvakrát párno-perovité, 50-100 cm dlhé, veľmi neskoro pučia, až koncom mája. Lístky celookrajové, na jeseň sa sfarbujú na žiarivo žlto, vretená bývajú červenkasté. Kvety jednopohlavné, motýľovité, zelenobiele, kvitne takmer zároveň s rašením listov, kvetenstvo je metlina. V chladnejších miestach, napr. v strednej Európe, tieto stromy vôbec nekvitnú. Plod je až 16 cm dlhý, silne kožovitý, plochý, hnedočervený struk. Semená takmer okrúhle, zboku stlačené, hnedé, dozrievajú v novembri, opadávajú až na jar.

Nároky: 

Vo svojej domovine rastie v nížinách, v riečnych údoliach i na skalnatých svahoch, často rastie na vápencovom podloží. Vyžaduje hlbšie, živné, mierne vlhké pôdy a teplejšie polohy na plne oslnenom stanovišti, pomaly rastie, na mokrých pôdach odnožuje, v príliš mokrých miestach môže namŕzať, toleruje posypovú soľ, do spevnených povrchov sa prakticky nepoužíva.

Využitie:

Vhodný ako solitér, ale málo sa využíva. V USA je nazývaný Kentucky Coffeetree. Kentucky - podľa prvého miesta, kde sa s ním stretli prisťahovalci z Európy, Coffeetree podľa podobnosti semien s kávovými zrnami. Pražené semená bývali v časoch núdze používané ako náhrada kávy. Semená obsahujú toxín cytisin, takže vo veľkom množstve je ich používanie nebezpečné. Je považovaný za jedovatú rastlinu pre zvieratá. Vo francúzsky hovoriacej časti Kanady je nazývaný Chicot (šikot) - mŕtvy strom, pretože listy neskôr pučia a čoskoro opadávajú, väčšinu roka strom pôsobí ako mŕtvy strom.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust