Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana L.)

Rod: Hamamel (Hamamelis) | Čeľaď: hamamelovité (Hamamelidaceae)

Pôvod:

Je to druh východu Severnej Ameriky, vyskytuje sa v oblasti od juhovýchodnej Kanady až po severnú Floridu, na západ zasahuje až do Minnesoty, Arkansasu a východného Texasu. Do Európy bol introdukované v roku 1736.

Opis:

Opadavý ker až malý strom dosahujúci výšku okolo 6 (-10) m. Listy sú striedavé, čepeľ je široko eliptická až vajcovitá, na báze nesymetricky zaokrúhlená, niekedy až klinovitá, celookrajová až zvlnená, na vrchole špicatá alebo zaokrúhlená. Kvety v malých stopkatých strapcoch, sú obojpohlavné, slabo vonné, žlté, vzácne aj červenkasté, kvitne od októbra do novembra. Plody dozrievajú až v budúcom lete, sú to vajcovité, drevnaté a chlpaté tobolky, ktoré po dozretí pukajú a vymršťujú semená až štyri metre ďaleko.

Nároky: 

Rastie v suchších i vlhkých lesoch, na krovinatých svahoch, v pásme od morského pobrežia až do nadmorskej výšky okolo 1500 m. Preferuje vlhké pôdy, je však tolerantný voči rôznym podmienkam, rastie v kyslých, hlinitých, piesočnatých, prachovito hlinitých a dobre priepustných pôdach. Znáša rôzne vlhkostné podmienky. Úplné slnko a polotieň sú pre tento ker najlepšie, čo znamená, že každý deň potrebuje minimálne 4 hodiny priameho slnečného žiarenia.

Využitie:

Pôvodný Američania aj európski kolonisti používali kôru a listy tejto dreviny pri liečbe mnohých zdravotných problémov, využíva ich tiež kozmetický priemysel.

V Európe je pestovaný v záhradách a parkoch, je oceňované predovšetkým jeho neskoré obdobie kvitnutia. Na našom kontinente sú však vysadené aj druhy hamamelu, ktoré kvitnú až v neskorej zime a začiatkom jari.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust