Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides L.)

Rod: Rakytník (Hippophae) | Čeľaď: hlošinovité (Elaeagnaceae)

Pôvod:

Prirodzený areál je veľmi disjunktný. Zahŕňa pobrežie západnej a južnej Európy, tiež Škandinávie, ďalej Alpy, Apeniny, Karpaty, pokračuje do Malej Ázie, na Kaukaz, do pohoria Strednej Ázie a južného Sibíru, do Mongolska, Himalájí, cez Tibetskú plošinu, až na severočínsku hornatinu (v roku 1971 A. Roussi rozčlenil rakytník do 9 podskupín podľa oblastí výskytu).

Opis:

Dvojdomý opadavý tŕnistý ker alebo strom, 0,5-6 m vysoký (u ázijských populácií až 18 m). Borka čiernohnedá, šupinatá, letorasty tŕnisté, husto kryté striebristými šupinovitým a hviezdovitými chlpmi, staršie konáre hrdzavo hnedé. Listy s kratučkými stopkami, čiarkovité až čiarkovito kopijovité, celookrajové, na rube hnedo až žltostriebro plstnaté, s hviezdovite šupinovitými chlpy, na okraji podvinuté. Kvety hnedozelené, samčie v klasoch na báze letorastov, samičie vo zväzkoch po 2-5 v pazuchách letorastov. Plodom je oranžová až červenkastá nepravá kôstkovica elipsoidná až guľovitá, kôstka tmavohnedá až čierna s pozdĺžnou ryhou.

Nároky:

Rastie v najrôznejších klimatických podmienkach, znáša aj silné mrazy až do -45 ° C. Svetlomilný druh i keď znesie aj čiastočné zatienenie, znesie nadbytok vlahy i mierny prísušok. Je to druh na pôdu nenáročný, znáša aj zasolenie.

Využitie:

Vzhľadom k svojej nenáročnosti a odolnosti sa hodí pre výsadby do miest a okolo diaľnic, ďalej ako melioračná spevňovacia a okrasná drevina. Na koreňoch sa tvoria bakteriálne hľuzy umožňujúce prijímať vzdušný dusík v symbióze s nitrogénnymi baktériami.

Poskytuje kvalitné drevo, ktoré sa predtým používalo na výrobu biliardových gúľ, paličiek, držadiel, fajok a pod.

Plody sa cenia pre svoju výbornú chuť a vysoký obsah vitamínov. Dajú sa jesť samotné, s cukrom, pripravuje sa z nich džús, šťava, džemy, víno, likéry. Tiež predtým slúžili na farbenie vlny a papiera.

Rakytník odpradávna slúžil ako liečivá rastlina mnohostranného využitia. Pre vysoký obsah vitamínov, ale aj pre veľmi kvalitný žltý olej sa hlavne semená, ale aj listy, stali významnou súčasťou liekov v internom, kožnom a očnom lekárstve. Z mladých výhonkov a listov sa získavalo čierne farbivo.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust