Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens L.)

Rod: Hortenzia (Hydrangea) | Čeľaď: hortenziovité (Hydrangeceae)

Pôvod:

Tiež sa nazýva divoká hortenzia a je pôvodom z východnej USA.

Opis:

Listnatý opadavý ker, tvar vzpriamený, výška až 1,5 (-3) m. Konáre a výhonky sú väčšinou hrubé a strnulo postavené, Borka starším výhonov postupne tmavne, stáva sa hnedou a v neskoršom veku sa odlupuje vo vrstvách. Listy protistojné, vajcovité, elipsovité, dlhé 6-20 cm, okraj listu pílkovitý, na spodnej strane modrasté, mierne chlpaté. Kvetenstvo metlina – typické guľovité súkvetie, ktoré sa obvykle objavuje v bielej farbe, kvitne v júni až júli. Plody sú tobolky s 2-5 puzdrami s mnohými semenami.

Nároky:

Rastie na vlhkých pôdach, v podraste listnatých lesov, pri cestách a na brehoch riek. Darí sa jej v bohatých, pórovitých, trochu vlhkých pôdach, dobre odvodnených. Dôležité je, aby sme jej dopriali dostatok vlahy, najmä počas kvitnutia v letných mesiacoch, inak vädne a práve nedostatkom vlahy skracujeme dobu jej kvitnutia. Dáva prednosť plnému slnku v dopoludňajších hodinách, s popoludňajším tieňom, ale bude rásť a kvitnúť aj v čiastočnom tieni. Vyhnite sa extrémne suchým a slnečným miestam.

Využitie:

Drevina okrasná svojimi nápadnými kvetmi, medzi pestovateľmi asi najobľúbenejšia, vhodná ako solitér i na skupinovú výsadbu.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust