Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Ľubovník červenotyčinkový (Hypericum androsaemum L.)

Rod: Ľubovník (Hypericum) | Čeľaď: kališkaté (Hypericaceae)

Pôvod:

Euroázijský druh, rastie v západnej Európe, rozptýlene v južnej Európe, na Kaukaze, v Malej Ázii, v severnom Iráne a Sýrii, na západe a severozápade Afriky. Zavlečená na ďalšie kontinenty, na vlhkých pastvinách západnej Austrálie, Nového Zélandu a Čile je invázny.

Opis:

Poloopadavý lysý ker s rozloženými červenými vetvami, dorastajúci do výšky 30-100 (-150) cm. Listy protistojné, sediace, široko vajcovité až vajcovito podlhovasté, tupé alebo mierne zašpicatené, kožovité, na rube šedozelené, jemne priesvitne bodkované. Kvety v plochých kvetenstvách po 3-15 na koncoch konárov, korunné lístky zlatožlté, vajcovité, niekedy s čiernymi bodkami na okraji, kvitne v júni až auguste. Plody sú bobuľovité tobolky, spočiatku červené, v zrelosti hnedočervené alebo takmer čierne s množstvom hnedých semien.

Nároky:

Jeho biotopom sú vlhké riedke lesy, okraje lesov, brehy potokov, lúky, pasienky, živé ploty v oblastiach, kde sú ročné zrážky vyššie ako 750 mm, v nadmorskej výške od pobrežia do 1400 m. Dokáže vytvoriť pomerne husté húštiny, vytláča pôvodnú vegetáciu. Ľahko sa pestuje v priemerných, stredných a dobre priepustných pôdach na plnom slnku až čiastočnom tieni. Rastliny tohto druhu sú známe svojou toleranciou voči zatieneniu, ale príliš veľa tieňa znižuje produkciu kvetov. Najlepšie sa cíti v hlinito-piesčitých pôdach, nie veľmi úrodných, skôr suchých, s neutrálnou reakciou. Na mokrých a ťažkých pôdach zamrzne. Je citlivý na mráz, spravidla v zime zamrznú všetky vyčnievajúce výhonky. Vo veľmi chladných zimách môže zamrznúť úplne, preto je dobré ho na zimu zakrývať.

Využitie:

Liečivá rastlina známa ako "tutsan" (meno pochádza zrejme zo slov Toute Sainte = všetko zdravé). Listy sa v ľudovom liečiteľstve používajú na hojenie rán, zastavovanie krvácania, na liečenie žalúdočných ťažkostí, ischiasu a dny.

V súčasnej dobe sa vysádza v parkoch a záhradách ako okrasný ker ozdobný kvetmi i plodmi, v kultúre sa objavuje v rade kultivarov, ktoré majú aj zaujímavo sfarbené listy. Koncové vetvičky s kvetmi alebo plodmi sú pridávané do kvetinových väzieb.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust