Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

ľubovník kalíškatý (Hypericum calycinum L.)

Rod: Ľubovník (Hypericum) | Čeľaď: kališkaté (Hypericaceae)

Pôvod:      

Rozšírený je v juhovýchodnom Bulharsku (pohorie Strandža) a Turecku (severozápadná časť). Je pestovaný a v mnohých krajinách sveta  (Portugalsko, Španielsko a Mallorka, Francúzsko, Taliansko, Chorvátsko, Grécko Krym, Veľká Británia, Gruzínsko, Tasmánie, Austrália - štát Victoria, Nový Zéland, pacifická oblasť USA.

Opis:

Rýchle rastúci poloker dosahujúci výšky až 60 cm. Stále zelené listy sú úzko eliptické alebo úzko vajcovité, až 10 cm dlhé, celookrajové, na líci matne zelené, na rubu modrozelené, olejnatými žľazami priesvitne bodkované. Kvitne od júla do októbra. Kvety dosahujú v priemere 5–7 cm, jednotlivé, vzácne po 2 až 3, na konci vetvičiek päťpočetné, zlatožlté. Plodom je hruškovitá, 10–14 mm dlhá hnedočervená tobolka.

Nároky:

Obľubuje svetlé lesy, kamenité násypy i brehy riek. Vyskytuje sa v pásmu od nížin do pahorkatín. Pri mrazoch namŕza, poškodené výhonky dobre obnovuje. Vyhovujú mu slnečné  i tienne miesta.

 

Využitie:

U nás je tento druh ľubovníka vysadzovaný ako pokryvná rastlina, často ako porast pod vyššie stromy alebo do svahov. V parkoch a záhradách sa s obľubou  pestujú veľkokveté kultivary.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust