Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Orech pajaseňolistý var. cordiformis (Juglans ailantifolia Carr., var. cordiformis /Maxim./Rehder)

Rod: Orech (Carya) | Čeľaď: orechovité (Juglandaceae)

Pôvod:

Je to druh orecha pôvodom z Japonska a Sachalínu, var. cordiformis je dlho pestovaný v japonských sadoch (Goodell 1984) a nie je známy ako skutočne divoká rastlina.

Opis:

Je to strom so širokou guľovitou korunou dorastajúci do výšky 15-20 m, Borka má šedohnedú farbu a rozpraskaný povrch, letorasty sú žľaznaté, chlpaté, lepkavé. Listy sú striedavé, dlhé 40 – 90 cm, nepárno-perovité, tvorí ich 9 - 21 lístkov tmavozelenej farby s pílkovitým okrajom a eliptickým tvarom so špičkou a dĺžkou 6 – 15 cm. Samčie kvety majú zelenú farbu a tvoria previsnuté jahňady, samičie sú červené, vyrastajú po 12 - 20. Plodom je hnedý orech v tvare srdca, dlhý 3cm, sploštený, ostro 2-hranný, zoskupený až do 20 početného strapca, šupka tenká zelená lepkavá v tvare rugbyovej lopty.

Nároky:

Je to populárny orechový strom v oblasti Veľkých jazier a zdá sa byť zvlášť vhodný pre mierne prímorské oblasti s primeraným množstvom letných zrážok. Pôda by mala byť živná (mierne zásaditá), vlhká, humózna, dobre priepustná. Akýkoľvek rez by sa mal vykonávať iba koncom leta až začiatkom jesene alebo keď je rastlina úplne v pokoji, inak budú rany silno krvácať a to silno oslabí strom. Stromy majú hustú korunu, ktorá má tendenciu znižovať rast rastlín pod nimi. O tomto druhu nemáme žiadne konkrétne informácie, ale korene niekoľkých členov tohto rodu produkujú látky, ktoré sú toxické pre mnohé druhy rastlín, najmä pre druh Malus, členy Ericaceae, Potentilla sp. a niektoré Pinus sp. Listy mnohých druhov tiež vylučujú látky, ktoré majú tlmivý účinok na rastliny rastúce pod nimi. Celkovo to nie je veľmi dobrý spoločník.

Využitie:

Pestuje sa pre svoje jedlé plody v Japonsku a má potenciál produkovať veľmi kvalitné orechy,

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust