Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Orech mandžuský (Juglans mandshurica Maxim.)

Rod: Orech (Carya) | Čeľaď: orechovité (Juglandaceae)

Pôvod:

Východoázijský druh, vyskytuje sa vo východnej polovici Číny (od provincie Jun-nan na juhozápade areálu až po Chej-lung-ťiang na severovýchode), na Taiwane, v Kórei, ruskom prímorí i Japonsku.

Opis:

Opadavý strom dosahujúci výšku až okolo 25 m. Borka je tmavošedá, vráskavá, vetvy sú v mladosti žľaznaté, ochlpené. Listy sú stopkaté, 40-90 cm dlhé, striedavé, zložené z 9-19 lístkov, koncový lístok je stopkatý, postranné lístky sú sediace, eliptické až kopijovité, na báze nesúmerné, plytko srdcovité, po okraji pílkovité, na vrchole zašpicatené, na rube chlpaté až plstnaté. Samčie jahňady sú 9-40 cm dlhé, zelené, vyrastajú na vetvičkách z predchádzajúceho roka, samičie kvety vyrastajú po 5-10 (-13) v strapcoch, kvitne pomerne bohato od apríla do mája. Plody sú vajcovito-guľovité, špicaté, zoskupené v 6 – 12 početnom strapci, zvonku lepkavo chlpaté, orech je okrúhly až vajcovitý či pretiahnutý, má (4 -) 8 ostrých hrán.

Nároky:

Rastie v zmiešaných horských lesoch, v nadmorských výškach od 500 až do 2800 m. Pôda by mala byť živná, hlboká, humózna a vlhká, darí sa mu aj na suchších a štrkovitých stanovištiach (prírastky sú tu menšie). Je to svetlomilná drevina, teplomilná, na suchších a štrkovitých stanovištiach je odolnejší proti namŕzaniu, je odolný voči exhalátom.

Využitie:

Má tvrdé a trvanlivé drevo, ľahko opracovateľné, s krásnou textúrou, používané na výrobu dýh, kôra mladých stromov sa využíva na výrobu povrazov, stromy sa tiež všeobecne vysádzajú ako okrasné solitéry.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust