Pôvod:
Pochádza z Perzie. O jeho rozšírenie do Európy sa zaslúžil Karol Veľký.
Opis:
Je široko rozkonárený, bohato olistený strom. Listy sú striedavé, stopkaté, nepárno perovito zložené, 3-4 jarmové, s podlhovasto vajcovitými, končistými, lesklými a celistvo-okrajovými listami. Orech je jednodomá rastlina. Kvitne pred a na začiatku vyrastania listov. Samčie kvety vyrastajú na vlaňajších konárikoch a tvoria až 10 cm dlhé prevísajúce jahňady. Samičie kvety vyrastajú z pazúch podporných listeňov na konci tohtoročných konárikov a tvoria viackveté zväzočky. Plodom je veľká, guľatá nažka, podobná kôstkovici, obalená dužinatým obalom. Kôstka - orech je hnedá a má mäsité, laločnaté, olejnaté, jedlé semená.
Nároky:
Orech je teplomilnejšia drevina. Optimálne lokality sú na južných, západných a východných predhoriach mimo severného Slovenska. Vyhovujú im skôr ľahšie a dostatočne hlboké pôdy, alebo hlboká hlinitá pôda dobre zásobená humusom a vápnikom. Dobrým stanoviskom sú teplé, výslnné svahy. Nevhodné sú mrazové doliny a inverzné polohy.
Využitie:
Vzrast, drevo a všestranná osožnosť tohto liečivého stromu ho radia medzi najvyššie hodnoty ovocnej záhrady. Svojou výživnou hodnotou orechy pokojne prevýšia mäso, čo dnes využívajú najmä vegetariáni, ktorí ich nazývajú „mäso prírody". Je vynikajúcim bojovníkom proti baktériám a vírusom. Je vhodný najmä pri rekonvalescencii po operáciách a po ožarovaní. Pravidelnou konzumáciou orechov (hrsť orechov aspoň 5-krát do týždňa) znížime riziko infarktu asi o 50 %.