Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Borievka čínska (Juniperus chinensis L.)

Rod: Borievka (Juniperus) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:      

Borievka čínska pôvodne pochádza z juhovýchodnej Ázie, rastie v Číne, Mongolsku, Japonsku, Kórei a na juhovýchode Ruska.

Opis:

Borievka čínska je kríkovitá až stromovitá ihličnatá drevina. Je vždyzelená drevina, ker alebo malý strom, podľa podmienok býva 1 – 20 m vysoká. Máva dva druhy ihličia. Juvenilné ihličie je ihlicovité, spojené v trojpočetných praslenov 5 – 10 mm dlhé, a dospelé guľaté ihličie 1,5 – 3 mm dlhé. Aj dospelé dreviny mávajú juvenilné ihličie. Borievka čínska je často dvojdomá rastlina, teda jedinec má kvety buď samčie a samičie, ale niektoré rastliny môžu tvoriť kvety oboch pohlaví. Rastliny sú opeľovanie vetrom. Samčie kvetenstvo je žlté, zatiaľ čo samičie zelenofialové. Kvitne v apríli až máji. Plodom je modrá okrúhla, čučoriedke podobná suchá, čierno-modrá bobuľovitá šiška (semeno v dužinatom obale), zrejúce 18 mesiacov. Má priemer 2 – 4 mm.

Nároky:

Borievka čínska vyžaduje slnečné alebo svetlé stanovište, zatienené časti dreviny hynú. Pomerne dobre znáša sucho a chudobnú pôdu, ale preferuje vlhké priepustné, mierne kyslé živné pôdy. Množenie je možné semenami, ale používané je aj pomocou odrezkov. Stĺpovité kultivary je vhodné na zimu zväzovať kvôli snehu, alebo sneh striasať. Borievky sa často pod váhou námrazy alebo pokrývky snehu lámu alebo poklesávajú. Borievka čínska býva často napádaná hrdzou hruškovou.

Využitie:

Veľmi často sa pestuje ako okrasná drevina, je pestované mnoho kultivarov a krížencov borievky čínskej.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust