Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

javor japonský (Acer japonicum Thumb.)

Rod: Javor (Acer) | Čeľaď: javoroviré (Aceraceae)

Pôvod:

Javor japonský je druh javora pôvodne sa vyskytujúceho v severnom Japonsku, v Kórei.

Opis:

Je to menší stromček alebo krík, v domovine 5-7 m vysoký, husto vetvený, letorasty lysé a červené. Listy obrysom okrúhle alebo takmer okrúhle, 8-14 cm veľké, hlboko 7-11 laločné, laloky oválne, podlhovasto vajcovité až kopijovité, špicaté, dvojito-pílkovité, na jeseň sa listy sfarbujú do karmínovo-červena. Kvety purpurové, 10-15 mm veľké, v dlho stopkatých chocholíkoch, kvitne v apríli až máji. Plody žltkasto zelené, krídla v pravom uhle až horizontálne roztvorené nažky 25-28 mm dlhé.

Nároky:

Japonským javorom vyhovuje miesto v polotieni, menej sa hodí miesto v tieni alebo na plnom slnku, kde je sfarbenie listov intenzívnejšie. V nijakom prípade by nemalo ísť o miesta, kde vejú silné vetry a kde celodenne svieti slnko, pretože hrozí poškodenie konárikov a úpal. Javory vysádzame vždy na chránené miesta (najmä od severu). Pôda by mala byť výživná, kyprá, mierne kyslá a najmä mierne vlhká. Drevinám sa horšie darí na miestach so suchou a prehrievajúcou sa pôdou. Nevhodné sú aj pôdy trvalo zamokrené a štrkovité. Dlhšie trvajúce sucho zvyčajne spôsobuje krútenie a zasychanie listov a drevina stráca svoju estetickú hodnotu. Počas leta dbáme na zvýšený prísun vlahy ku koreňom. Obľubujú aj rosenie na list, ale až pri zapadajúcom slnku.

Využitie:

Japonský javor je záhradkármi veľmi obľúbenou okrasnou drevinou. Tento okrasný strom očarí  svojim lístím meniacim farby. Už pri výsadbe počítajme s tým, že sa časom rozrastie, preto nemá zmysel ich vtesnávať do veľmi malých priestorov. Presádzanie totiž znášajú horšie.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust