Pôvod:
Areál výskytu tohto druhu zahrnuje veľkú časť Číny, Mandžusko, Tchaj-wan, ostrovy Rjúkjú, Kóreu, prakticky celé Japonsko a ruský ďaleký východ, kde rastie v južnej časti Sachalinu a na južných Kurilských ostrovoch. Objavený bol i v západných Himalájach a v Indii.
Opis:
Je to dvojdomý, stále zelený ihličnan, väčšinou strom so širokou korunou, ale niekedy i ker. Dorastá do výšky až 25 m. Kôra je šedohnedá, odlupčivá v tenkých plátkoch. Listy sú dvojaké: ihlicovité úzko kopijovité na rube s dvoma bielymi pruhmi, tvoria najčastejšie trojpočetné prasleny, šupinovité listy sa vyvíjajú na dospelých vetvách, sú 1,5–3 mm dlhé.
Nároky:
Rastie v horských lesoch, najmä na skalnatých, a slnných stanovištiach, v nadmorských výškach 100–2700 m, v severných častiach areálu aj v nižších polohách. Výborne odoláva suchu, chladu aj málo výživným pôdam.
Využitie:
Veľmi často sa pestuje ako okrasná drevina, dobre znáša rez používa sa na pestovanie bonsají. Je vhodná na vytvorenie strednej vrstvy výsadby alebo na predelenie plochy na časti, najmä vo väčších záhradách a parkoch. V dospelosti poskytuje útočište hniezdiacim vtákom. Značným problémom je skutočnosť, že je medzihostiteľom hrdze hruškovej.