Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Borievka obyčajná f. Depressa (Juniperus communis L.'Depressa')

Rod: Borievka (Juniperus) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:

Jej domovom je Kanada a USA.

Opis:

Nízky ker so stúpajúcimi koncami vetiev, niekedy rozložitý ker až 3 m vysoký a vzácne aj malý strom až 10 m. Kôra hnedá, sivá, vláknitá a odlupujúca sa v tenkých pásoch. Pichľavé, šedozelené ihlicovité listy vyrastajú v trojpočetných praslenoch na vrchnej strane so širokým bielym pruhom, exponovaná strana je v zime sfarbená do svetlohneda. Samčie šištice žlté až žltkastohnedé, vajcovitého tvaru, drobnejšie samičie šištice modrasto čierne, sivo osrienené. Doba kvitnutia nastáva v polovici až do neskorej jari, trvajúca asi 1 - 2 týždne, kvety sú opeľované vetrom. Potom sú úrodné samičie kvety nahradené bobuľovitými šištičkami, ktoré zrejú 2 až 3 roky.

Nároky:

Na pôdu je nenáročná, vyhovuje jej priepustná, suchá, aj striedavo vlhká, ľahšia, menej výživná, piesčitá, bohatá na vápnik. Je svetlomilná, pri zatienení nepekne riedka. Je mrazuvzdorná.

Využitie:

Tieto veľmi aromatické kríky sú v Amerike vyhľadávané pre svoje bobule (šišky), ktoré poskytujú preferovaný chuťový profil pre ručne vyrábané recepty ginu. Je dokonalým odolným vždyzeleným kríkom pre podnikové centrá, nákupné centrá či domácu záhradu.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust