Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Borievka obyčajná f. Repanda (Juniperus communis L.'Repanda')

Rod: Borievka (Juniperus) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:

Je to intenzívne zelená odroda, ktorú v Írsku našiel Maurice Richard a na trh ju uviedla škôlka M. Koster & Sons z mesta Boskoop v Holandsku v roku 1934.

Opis:

Vždyzelený, pomaly rastúci plazivý ker dosahujúci výšku 0,3 - 0,4 m a šírku 2 - 2,5 m, ktorý vytvára pôvabný jednotný koberec. Zeleň má inú textúru ako iné borievky, čo jej dáva jedinečný vzhľad. Vetvy sú tenké, kývajúce na špičkách, husto rastúce a pokryté mäkkými, úzkymi, tmavozelenými ihličkami ozdobenými bielymi pásmi. V zime lístie nadobúda bronzovú farbu. Produkuje zelené bobule, ktoré v dospelosti zmodrejú alebo zčernejú. Je energická s vynikajúcim trpasličím pôdorysom.

Nároky:

Pomerne ľahko sa pestuje. Nenáročná na typ pôdy, ale uprednostňuje ľahké, stredne vlhké, dobre priepustné pôdy s kyslou alebo mierne kyslou reakciou. Nemá rada ťažké a hlinené, rovnako ako vlhké a močaristé podklady. Najlepšie sa cíti na plnom slnku alebo v slabom tieni. Kvôli nízkemu rastu je odroda citlivá na napadnutie burinou, preto by sa mala vysádzať na dokonale vyplienené miesta.

Využitie:

Najčastejšie sa odporúča pre domáce záhrady. Vysádza sa jednotlivo na rašeliniskách a v skalkách, ako aj do skupín na záhonoch. Ak sa vysádza v skupinách, môže to byť veľmi dobrá pôdopokryvná drevina.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust