Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Javor Miyabeov (Acer miyabei Maxim.)

Rod: Javor (Acer) | Čeľaď: javoroviré (Aceraceae)

Pôvod:

Acer miyabei pôvodne pochádza z Japonska. Je pomenovaný po profesorovi Kingovi Miyabeovi, japonskom botanikovi, ktorý objavil tento strom rastúci vo voľnej prírode na ostrove Hokkaido v severnom Japonsku. Strom následne popísal Karl Maximowicz v roku 1888.

Opis:

Strom 12-15 (-25) m vysoký, koruna guľovitá, letorasty s korkovitou kôrou, purpurovo hnedé. Listy 5-laločné, 10-15 cm široké, báza hlboko srdcovitá, laloky tupo alebo ostro špicaté, tupo zubaté a slabo laločnaté, zvrchu tmavo zelené, naspodku modrozelené a obzvlášť na žilkách chlpaté, stredný lalok má na každej strane ešte 2 veľké zaoblené laloky alebo zuby. Kvety žltozelené, v 5-8 cm dlhých vzpriamených chocholíkovitých strapcoch po 10-15, kvitne v máji. Plody zamatové, krídla vodorovné, skrútené, 2-3 cm dlhé.

Nároky:

Dobre rastie na priemerných, mierne kyslých, stredne vlhkých, dobre priepustných pôdach na plnom slnku až v svetlom tieni. Toleruje krátke obdobia sucha, ale vyvarujte sa pestovaniu tohto stromu na suchých pôdach.

Využitie:

Vynikajúci malý strom, dobrý vzor na trávniky alebo na ulicu. Vhodný ako stromček pod stromom v lesnej záhrade alebo ako exemplár na mnohých miestach po celom dome.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust