Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Borievka západná (Juniperus occidentalis Hook.)

Rod: Borievka (Juniperus) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:

Druh západu Severnej Ameriky, jej areál sa tiahne v pomerne úzkom páse cez Kaskádové vrchy, suchšie oblasti východného Oregonu a Sierra Nevady až po San Bernardino Mountains, teda od štátov Washington cez Oregon až na juh Kalifornie, okrajovo zasahuje aj na západ štátov Idaho a Nevada.

Opis:

Jednodomý alebo dvojdomý strom dosahujúci výšku okolo 20 (-30) m, s jediným kmeňom a korunou kužeľovitou až skoro okrúhlou. Borka je červenohnedá až hnedá, odlupujúca sa v plátoch. Vetvy sú veľké odstávajúce až vystúpavé, vetvičky rovné, v priereze hranaté. Listy sú dvojtvaré, zelené až šedozelené, na okraji jemne zubaté, na chrbte s výraznou vajcovitou až eliptickou žliazkou, veľké odstávajúce ihlicovité listy sú 3-6 mm dlhé, šupinovité listy len 1-3 mm dlhé, pritisnuté, na vrchole špicaté alebo tupé. Samičie šištice dozrievajú druhým rokom, sú vajcovité, modré až modročierne, s 2 (-3) semenami.

Nároky:

Prirodzene rastie na suchých kamenistých a skalnatých stanovištiach, na horských svahoch, najčastejšie v nadmorských výškach od (200-) 1000 až do 3000 m. Vyhovuje jej úplné slnko či mierne zatienenie v suchom prostredí, pôdy uprednostňuje piesočnaté, nerastie dobre v hlinitých pôdach.

Využitie:

Borievka západná nemá žiadnu rozšírenú komerčnú hodnotu. V Amerike slúži ako palivové drevo a ako stĺpy pre ploty, ohrady a jednoduché prístrešky. Jej jadrové drevo je mimoriadne odolné. Využíva sa aj v agrolesníctve.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust