Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Borievka netatová f. Variegata (Juniperus sabina L.'Variegata')

Rod: Borievka (Juniperus) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:      

Pôvod neznámy, pravdepodobne sa vyskytuje v prírodných lokalitách, známych už od roku 1775, keď ju opísal Richard Weston. Dnešné meno jej dal v roku 1885 Elie Abel Carriére.

Opis:

Nízky, rozšírený ker vankúšovitého tvaru, vysoký až 1,5 m a široký 1 m. Kôra červenohnedá, šupinatá, vetvy sú rozložité, konce previsnuté. Ihlice sú väčšinou šupinaté, 2 - 3 mm dlhé, mäkké, so silným, štipľavým zápachom, tmavozelené so svetlo žltými škvrnami. Farbu si dobre zachováva aj v zime. Šišky sú zriedkavé.

Nároky:

Nenáročná na typ podkladu, uprednostňuje ľahké, stredne vlhké, dobre priepustné pôdy s kyslou alebo mierne kyslou reakciou. Nemá rada ťažké a hlinené podklady, rovnako ako vlhké a močaristé podklady. Odolná voči suchu aj znečisteniu. Najlepšie sa cíti v čiastočnom tieni, svetlé časti sa môžu spáliť na plnom slnku.

Využitie:

Odroda sa odporúča do parkov, na zeleň a do domácich záhrad. Najlepšie vyzerá, keď je vysadená jednotlivo alebo v skupinách na kvetinových záhonoch a trávnikoch. Veľmi dobrá drevina na pokrytie pôdy.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust