Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Borievka virgínska (Juniperus virginiana L.)

Rod: Borievka (Juniperus) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:

Je rozšírená v stredných a východných oblastiach USA a juhovýchodnej Kanade. Má rozsiahly areál rozšírenia, najväčší medzi všetkými východoamerickými ihličnatými stromami. Do Európy bola privezená už pred rokom 1664.

Opis:

Je to dvojdomý strom, dorastajúci do výšky až 30 metrov. Kmeň býva jednoduchý, koruna je úzka stĺpovitá, kužeľovitá, guľovitá alebo sploštená. Staršia borka je červenohnedá a odlupuje sa v úzkych pozdĺžnych pruhoch. Vetvy sú stúpavé alebo previsavé. Letorasty sú tenké, štvorhranné a väčšinou vzpriamené. Kôra tenkých vetvičiek je hladká. Ihličie je zelené, v zime niekedy prechádza do hrdzavo hnedej, na chrbte majú ihlice drobné žliazky. Plody sú guľovité až vajcovité, za zrelosti hnedasto modré až modročierne, na povrchu pokryté šedým povlakom. Obsahujú 1 až 2, zriedkavejšie 3 semená. Dozrievajú prvým rokom. Stromy začínajú plodiť vo veku okolo 10 rokov. Bohatšie násady plodov sa objavujú periodicky po 2 až 3 rokoch, medzitým je úroda slabá. Zrelé plody zostávajú na stromoch aj cez zimu a neotvárajú sa.

Nároky:

Tento druh borievky je veľmi variabilný a rastie na celej škále stanovíšť od suchých skalných prérií až po bažinaté pôdy. V oblasti výskytu patrí medzi pionierske druhy a osídľuje voľné plochy (napr. staré pasienky) ako jedna z prvých drevín. Je to úplne mrazuvzdorný a dobre prispôsobivý druh, na pôdu je trochu náročnejšia, miluje hlbšie pôdy dobre zásobené vodou, obstojne zvláda aj sucho a znečistené ovzdušie, je svetlomilná, znesie iba ľahký tieň.

Využitie:

Drevo borievky virgínskej je lososovo červené, vonné a vysoko cenené. Používalo sa hlavne na výrobu nábytku, obkladov, ceruziek a tiež na výrobu debien. Silícia odpudzuje mole. Z dreva sa v minulosti destiloval tzv. cédrový olej používaný napr. v kozmetike.

Na Slovensku je hojne pestovaná ako okrasná drevina, hojne vysádzaná predovšetkým v parkoch a záhradách, ako solitér.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust