Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Kalopanax pestrý (Kalopanax pictus /Thunb./Nakai.)

Rod: Kalopanax (Kalopanax) | Čeľaď: aralkovité (Araliaceae)

Pôvod:

Pochádza z juhovýchodnej Ázie (Čína, Mandžusko, Japonsko, Sibír, Kórea, Sachalin).

Opis:

Aj napriek nebezpečne vyzerajúcemu tŕnistému kmeňu, ktorý naozaj nemáte chuť hladkať, sa jedná o zberateľsky cenný úlovok a hlavne krásny strom neobvyklého výzoru. V ranných rokoch rastie ako samostatný kmeň alebo ako viackmenný bez náznaku nasadzovania koruny. V neskoršom veku začnú na vrcholku tohto "kola" vyrastať postranné vetvy, z ktorých sa časom vytvorí široká koruna. V našich podmienkach rastie skôr pomaly. Tŕne sú na mladých rastlinách posiate veľmi husto po povrchu kmeňa. S vekom sa borka miestami vyhladzuje. Opadavé listy sú najväčšie zo všetkých druhov, až 30 cm dlhé, veľmi hlboko vykrajované a pôsobia značne exoticky. Ich farba je sýto zelená a na jeseň sa mení na maslovo žltú. Kvety sú usporiadané v osobitných chocholíkoch a objavujú sa uprostred leta, pravdepodobne na rozdiel od bežných arálií v neskoršom veku.

Nároky:

Je tolerantný voči pH pôdy. Najlepšie prospieva v hlbokej, humóznej a vlhkej pôde. Je odolný škodcom a chorobám. Plne mrazuvzdorný do cca -34 ° C.

Využitie:

Krásna okrasná drevina s jemne zrnitým, ľahkým, mäkkým, zlatožltým drevom, ľahko sa leští a poskytuje krásnu dyhu, veľmi cenenú v nábytkárstve. Má tiež dobré rezonančné vlastnosti na výrobu hudobných nástrojov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust