Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

keria japonská (Kerria japonica (L.) DC.)

Rod: Kéria (Kerria) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Pôvod má vo východnej Ázii (Japonsko, Čína, Kórea) a je pomenovaná po anglickom záhradníkovi Williamovi Kerrovi, ktorý ju priviezol do Európy.

Opis:

Je to opadavý a vzpriamený ker so zelenými, tenkými a oblúkovito prevísajúcimi konármi. Dorastá do výšky 2,5 – 3 m a dosť rýchlo sa rozrastá aj do šírky, pomocou odnoží. Listy sú jasnozelené a vyrastajú na stopkách. Tvar majú trojuholníkovito kopijovitý, zašpicatený a sú výrazne pílkovité. Na jar a v lete bohato a dlho kvitne jasnožltými kvetmi, ktoré majú priemer 2 – 3 cm. Vyrastajú po celej dĺžke výhonkov. Bohato kvitne od apríla do júna, závisí to aj od stanovišťa a životných podmienok, ojedinelé kvietky sa môžu objavovať až do októbra.

Nároky:

Dobre a rýchlo rastie na slnku aj v polotieni. V tieni bývajú kvety tmavšie, na slnku sú bledšie. Vyhovuje jej bežná záhradná zemina, na pôdu nie je vôbec náročná. Dobrá je priepustná a stredne vlhká pôda, raz za čas obohatená dobre vyzretým kompostom a s dostatkom vápnika. Nároky na vlahu má stredné, zväčša si vystačí s atmosferickými zrážkami. V prípade veľkého sucha zálievku ocení. Je mrazuvzdorná do -28 °C a môže sa pestovať aj v chladnejších oblastiach. Môže sa síce stať, že namrzne, ale po zrezaní sa veľmi rýchlo spamätá a dobre obrastá.

Využitie:

Je to rozložitý okrasný ker. Používa sa na pokrytie múrov a plotov, kde môže rásť samostatne alebo v spoločnosti iných krovín, s ktorými sa dopĺňa. Pekne vynikne skôr na väčších priestranstvách, v parkoch, kde ju netreba úzkostlivo obmedzovať v raste.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust