Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides Medik.)

Rod: Štedrec (Laburnum) | Čeľaď: bôbovité (Fabaceae)

Pôvod:

Štedrec ovisnutý je rozšírený od Balkánu až po Francúzsko cez úbočia Álp a severné Apeniny. U nás na Slovensku nie je štedrec pôvodnou rastlinou.

Opis:

Druh štedrec ovisnutý „zlatý dážď“ (Laburnum anagyroides) - Ker či menší strom je vysoký od 5 až do 13 metrov a už z diaľky priťahuje zrak človeka v čase jeho kvitnutia. Vetvy má zaoblené a zelené, no postupne hnednú.  Lístky sú eliptické alebo vajcovité, najčastejšie zaokrúhlené so špičkou. Strapce kvetov sú dlhé 8 až 25 centimetrov. Samotné kvietky sú 15-20 mm dlhé, kalich chlpatý, zelený, koruna žltá v strede s hnedou škvrnkou. Kvitne od mája. Jeho plod je struk a semienka sú hnedočierne.

Nároky:

Je obľúbenou ozdobou aj na miestach, kde je sucho a vápnitá pôda.

Využitie:

Štedrec ovisnutý sa vysádza v záhradách a parkoch ako okrasná drevi­na. Prudko jedovatý je okrasný ker štedrec ovisnutý (zlatý dážď - Laburnum anagyroides). Najmä deti sa dajú zlákať slnkom žiariacimi zlatožltými kvetmi zlatého dažďa, no už 5 rozžutých kvetov môže pre ne znamenať smrteľné nebezpečenstvo. Pre obsah jedu v celej rastline, najmä v semenách, sa neodporúča vysádzať šted­rec v blízkosti škôl a detských ihrísk.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust