Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Javor dlaňovitolistý f. Disectum (Acer palmatum Thunb. 'Disectum')

Rod: Javor (Acer) | Čeľaď: javoroviré (Aceraceae)

Pôvod:

Javor dlaňovitolistý je domácim druhom v Japonsku, Číne a Kórei, kde často rastie ako podrast v listnatých lesoch. Rozšíril sa do celého sveta, kde sa pestuje ako okrasný ker vyšľachtený do mnohých kultivarov v rôznych farbách listov aj kôry.

Opis:

Tento obľúbený nízky japonský javor s hlboko členitými, 5-8 cm dlhými listami je vynikajúcim malým solitérnym stromom. Rastie pomaly a tvorí mierne previsnuté koruny s rozložitými konármi. Po 20-50 rokoch rastu dosahuje výšku a šírku okolo 150 cm. Jeho kompaktný, kupolovitý vzrast z neho robí stredobod pozornosti v malej záhrade alebo vo veľkej nádobe. Jeho listy na jeseň nadobúdajú pestré odtiene ohňostroja. Kvitne od apríla do mája a počas neskorého leta občas tvorí zopár červenokrídlych plodov.

Nároky:

V oblastiach s horúcim letom uprednostňuje polotieň, v studenších častiach Slovenska ho sadíme na priame slnko. Vyhovujú mu najmä úrodné, vlhké, dobre priepustné neutrálne až kyslé pôdy. Jeho jemné papraďovité listy chránime pred studenými vetrami a neskorými jarnými mrazmi výberom mierne chráneného stanovišťa.

Využitie:

Používa sa na zjemnenie ostrých čŕt kameňov, rastlín alebo iných záhradných prvkov s pravidelným alebo vyhraneným tvarom. Vysádzame ho aj k jazierkam, do skaliek, malých predzáhradiek, vstupných priestorov a menších záhonov, všeobecne tam, kde nie je dostatok priestoru pre väčšie stromy a kry. Dokáže tiež vytvoriť výraznú črtu uprostred trávnika. Dá sa použiť aj na navodenie orientálnej atmosféry, napríklad v japonských záhradách.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust