Pôvod:
Druh je pôvodný v severovýchodnej Ázii - Mandžusko, východná Čína, Kórea, Japonsko, Taiwan. V Slovenskej republike ho môžeme roztrúsene nájsť v parkoch a arborétach.
Opis:
Korkovník amurský dorastá do výšky 12-15 (23) m. Vyznačuje sa krátkym kmeňom a širokou, dáždnikovitou rozvetvenou korunou. Vytvára striedavé listy s dĺžkou 35 cm, s 13 vajcovitými až kopijovitými lístkami. Lístky sú na líci lesklo sýto zelené a lysé a na rube modrozelené, s chĺpkami na báze stredného rebra. Listy veľmi skoro na jeseň žltnú a po rozvinutí veľmi nepríjemne páchnu. Púčiky sú obklopené listovou jazvou. Charakteristický je svojou kôrou, ktorá je v mladosti striebristo sivá a neskôr sa mení v sivohnedú, silnú s korkovitou borkou s vystupujúcími hrebeňmi. Veľmi malé samčie aj samičie kvety sa objavujú uprostred leta, najčastejšie v júni. Plodom sú čierne, silne aromatické, 1 cm široké kôstkovice, ktoré dozrievajú v októbri a zostávajú dlho na strome.
Nároky:
Vo svojom pôvodnom areáli rastie v horách. Preferuje vlhké miesta neďaleko potokov. V kultúrach sa mu dobre darí na vlhkých hlbokých pôdach.
Využitie:
V minulosti sa korkovník hospodársky využíval resp. jeho borka slúžila na výrobu korkovej drte z ktorej sa následne lisovali zátky.