Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Tavoľa kalinolistá (Physocarpus opulifolius /L./Maxim.)

Rod: Tavoľa (Physocarpus) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Pôvod má v Severnej Amerike - USA, Kanada.

Opis:

Je opadavý ker rastúci do výšky dvoch až troch metrov (často je uvádzaná výška 1 m), s jednoduchými listami na oblúkovitých vetvách. Kvety sú biele. Kvitne v máji až júni, kvetenstvo je chocholík päťpočetných kvetov, podobných kvetom tavoľníkov. Listy sú hlboko laločnaté a zubaté, zelené a na jeseň žltnú. Od júna tvorí rastlina biele kvety, z ktorých sa následne vytvoria drobné červené plody. Cenné je kvitnutie najmä u červenolistých kultivarov, pretože pomerne malé biele kvety sú na tmavom olistení nápadné.

Nároky:

Ľahko a dobre sa tvaruje, tvarovací rez znáša veľmi dobre. Pokiaľ má dostatok priestoru, drží si guľovitý tvar a nevyžaduje pravidelnú úpravu rezom. Tavoľa kalinolistá rastie v tieni (pod korunami vysokých stromov) aj na priamom slnku. Znesie čiastočne znečistené ovzdušie. Tavoľa je otužilý ker a okrem zamokrených a suchých pôd nenáročný. Znáša teploty do -42 ° C.

Využitie:

Čaj z drvenej kôry pôsobí ako laxatívum a emetikum (hnačka a vracanie). Odporúča sa užívať rastlinu iba pod dohľadom lekára. Môže byť toxická.

Kultivary tavole (Physocarpu sopulifolius) sú v Európe široko používané ako okrasný ker pre nápadne sfarbené listy. Najviac cenené sú sýto sfarbené červené kultivary. Sú použiteľné na živé ploty i ako solitéry alebo do strihaných tvarov. 

Je aj dobrá melioračné drevina, možno ju použiť na spevnenie násypov. Používa sa aj v bažantniciach a remízkach ako nízka krycie drevina.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust